دستگاه  سی ان سی CNC چیست؟

اگر هنوز نمی دانید دستگاه cnc سی ان سی چیست ادامه این مقاله پاسخ مناسبی به سوالات شما خواهد بود. این دستگاه cnc در واقع یک فرز صنعتی است که با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری کنترل و هدایت می شود. این نرم افزارها دخالت انسان در برش و شکل دادن چوب را به حداقل می رساند. با استفاده از این دستگاه فرد می تواند تمام طرح های فرز کاری و ماشین کاری چوب را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مناسب آماده کند و باقی کارها را به عهده دستگاه cnc سی ان سی بگذارد.

دلیل احتیاج به دستگاه cnc سی ان سی آن است که در تولید قطعات ظریف و ریز و همین طور قطعاتی که در ساخت آن نیاز به دقت و اندازه گیری های بسیار بالایی وجود دارد انسان ممکن است خطا کند اما این دستگاه با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری با کمترین خطای ممکن آن قطعات را به خوبی خواهد ساخت. دستگاه سی ان سی انواع متفاوت دارد .

از این دستگاه در ساخت وسایل چوبی مانند کابینت و مبل، کارهای ظریف مانند تندیس و قاب عکس و سایر وسایلی که با چوب می توان ساخت و نیاز به ظرافت و دقت دارد استفاده می شود.

دستگاه سی ان سی چوب منبتدستگاه سی ان سی چیست؟ 

انواع دستگاه سی ان سی چوب

دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود.

دستگاه  سی ان سی cnc چوب عمودی

دستگاه برش چوب CNC عمودی سازگاری بالایی دارد و از قیمت پایین تری نسبت به مدل افقی برخوردار هستند. اسپیندل این دستگاه در سر جای خود ثابت است و ابزار برش آن به صورت عمودی حرکت می کند. حرکت عمودی این دستگاه باعث شده برای دریل کاری و سوراخ‌کاری بهترین انتخاب باشد.

دستگاه سی ان سی  cnc چوب افقی

در دستگاه تراشکاری CNC افقی، حرکت کرده و همین نوع حرکت آن را به یک ابزار محبوب و کار آمد برای کارگاه های بزرگ و کوچک تبدیل کرده است. از این دستگاه به عنوان دستگاهی که می تواند زمان پروژه های بزرگ را کاهش دهد یاد می شود. این دستگاه نسبت به مدل عمودی دستگاه سی ان سی گران تر است اما با توجه به درخواست و کارایی بالا بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید آن می کنند.

این دستگاه دارای یک میز چرخشی یکپارچه است. این یکپارچگی به انعطاف پذیری بیشتر برای برش زاویه های پیچیده کمک می کند. بازوی بالایی استفاده شده است. در این دستگاه از هر دور طرف آربور دستگاه را مهار می کند. این دستگاه ها معمولاً استحکام بالایی دارند و می توانند برش های سنگین تری نسبت به مدل افقی انجام دهند. همان گونه که گفته شد از سرعت بالاتری نسبت به مدل افقی نیز برخوردار هستند.

نکته مهم در مورد انواع دستگاه سی ان سی این است که این مسئله در قیمت دستگاه cnc تاثیر بسیار زیادی دارد و قیمت آن با توجه به نوع آن کاملا متفاوت است.

راهنمای خرید دستگاه  سی ان سی cnc

دستگاه های cnc سی ان سی چوب از تنوع نسبتاً بالایی برخوردار هستند. این تنوع شامل عمودی یا افقی بودن آن، اندازه دستگاه و دیگر فاکتورهای دستگاه است. در هنگامی که قصد خرید دستگاه را دارید باید در خصوص دستگاه cnc سی ان سی مورد نیاز خود اطلاعاتی کسب کنید تا راحت تر بتوانید آن را از میان دستگاه های موجود انتخاب و خریداری نمایید.

از مهم ترین فاکتورهایی که باید هنگام خرید دستگاه cnc به آن توجه کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد الکتروموتور استفاده شده در دستگاه cnc
 • قدرت دستگاه بر مبنای اسب بخار
 • ولتاژ مصرفی و مورد نیاز دستگاه cnc
 • افقی یا عمودی بودن دستگاه cnc
 • جنس ستون و بدنه که می تواند عامل مهمی در میزان استحکام دستگاه باشد.
 • سرعت اسپیندل (دور در دقیقه)
 • تعداد دنده اسپیندل (8 یا 12 دنده)
 • میزان ظرفیت دریل کاری و سوراخ‌کاری دستگاه cnc
 • ظرفیت فرز کاری دستگاه
 • فاصله بین اسپیندل تا میز دستگاه
 • تحمل وزن دستگاه برای قطعاتی که قرار است بر روی آن کار شود.
 • محدوده قطر دستگاه دریل کاری
 • تعداد محورهای دستگاه سی ان سی
 • گارانتی و نصب
 • دقت ماشین سی ان سی

این‌ ها مهم ترین عواملی هستند که اگر اطلاعات مناسب در خصوص آن را داشته باشید می توانید به راحتی دستگاه cnc سی ان سی  خود را از میان مدل های مختلف انتخاب نمایید.

ایمنی دستگاه cnc سی ان سی چوب

دستگاه های  سی ان سی را می توان در میان دستگاه های امن طبقه بندی کرد. البته این امنیت باعث نمی شود که در هنگام کار با این دستگاه دقت کافی را نداشت. کوتاهی اپراتور cnc که با این دستگاه کار می کنند گاها می تواند فاجعه بار باشد و خطرات شدید جانی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. برخی از نکات باید در هنگام کار با این دستگاه رعایت شود.

از مهم ترین نکاتی که در هنگام کار با دستگاه cnc سی ان سی چوب باید به آن دقت کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم تماس دست اپراتور cnc با ابزار برشی دستگاه

عدم استفاده اپراتور cnc از ابزار های الکترونیکی برای سفت کردن مهره آربور

اپراتور cnc نصب ابزار برشی را برای آخرین مرحله تنظیم دستگاه بگذارد.

قطعات سنگین را با کمک دیگران جا به جا کنید.

برای تمیز کردن دستگاه اپراتور حتماً آن را خاموش کند.

دستور العمل های شرکت سازنده دستگاه  را به خوبی مطالعه کنید.

تجهیزات ایمنی را در هنگام کار با دستگاه سی ان سی نباید توسط اپراتور cnc فراموش شود..

نحوه کار و طراحی با دستگاه cnc سی ان سی به چه شکل است؟

کار با ماشین سی ان سی در صورت داشتن اطلاعات کافی ساده است. برای کار با این دستگاه ابتدا باید طرح مورد نظر را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مانند اتوکد یا تری دی مکس آماده کرد. طراحی آماده شده را بر مبنای زبان برنامه نویسی G-Code آماده کرد و در اختیار نرم افزار دستگاه سی ان سی قرار دهید. سپس با استفاده از صفحه کنترل، مشخصات لازم را وارد کنید و دستگاه را روشن کنید. با روشن شدن دستگاه اسپیندل به حرکت در می‌آید و طرح مورد نظر با استفاده از آن و ابزار برشی بر روی چوب حک خواهد شد

سوالات رایج در مورد دستگاه CNC

در این بخش و در پایان مقاله به سوالات رایج شما اشاره میکنیم که درمقالات دیگر به تفصیل برای شما کاربران دکتر سی ان سی بررسی خواهد شد .

 • قیمت دستگاه CNC چقدر است؟

نکته مهم در مورد قیمت دستگاه cnc سی ان سی این است که قیمت این محصول با توجه به نوع آن کاملا می تواند متفاوت باشد.

 • برای خرید دستگاه CNC از چه طریق اقدام کنیم؟

دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود. پیشنهاد می کنیم پس از شناسایی نیاز خود و انتخاب دستگاه مد نظر نسبت به خرید از نمایندگان معتبر اقدام کنید. برای کسب مشاوره نیز میتوانید با شماره تماس های دکتر سی ان سی  در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *