در سال‌های اخیر، با توسعه سریع ماشین‌کاری CNC ، ماشین‌های CNC بیشتر و بیشتر شده‌اند و بسیاری از ماشین‌آلات CNC به تدریج خراب می‌شوند. با توسعه فناوری میکروالکترونیک و فناوری رایانه، فناوری کنترل عددی نیز به طور همزمان در حال توسعه است و درجه هوش بالاتر و بالاتر می رود. بنابراین کاربرد عملی و نگهداری فناوری CNC در تولید نیز دائما در حال تغییر است. با توجه به پیچیدگی، تنوع و تنوع تکنولوژی تعمیر و نگهداری و محدودیت های برخی عوامل محیطی عینی، یک سیستم نظری بالغ و کامل در فناوری تعمیر و نگهداری ماشین ابزار CNC شکل نگرفته است.

با توجه به پیشرفته بودن ماشین ابزار CNC و ناپایداری خرابی ها، اکثر خرابی ها به صورت خرابی های همه جانبه ظاهر می شوند، بنابراین تعمیر و نگهداری ماشین ابزار CNC دشوارتر است. به منظور استاندارد کردن کار تعمیر و نگهداری CNC، بهبود ارزش استفاده از ماشین آلات CNC، بهبود کیفیت تعمیر و نگهداری تجهیزات CNC و انطباق کار تعمیر و نگهداری CNC با توسعه صنعت تولید، ما باید تعمیر و نگهداری ماشین ابزار CNC را استاندارد کنیم.

علت استفاده از سی ان سی برای پیشرفت سی ان سی هنگام تعمیر ماشین cnc

ماشین ابزار CNC چیست؟

ماشین ابزار CNC یک ماشین ابزار خودکار مجهز به سیستم کنترل برنامه است که فناوری های جدید را در زمینه های مختلف مانند فناوری رایانه، فناوری اتوماسیون، درایو سروو، اندازه گیری دقیق و ماشین آلات دقیق یکپارچه می کند. سیستم کنترل می تواند به طور منطقی برنامه ای را که توسط کد کنترل یا سایر دستورالعمل های نمادین مشخص شده است پردازش کند و سپس آن را به صورت کد بیان کند و سپس آن را از طریق حامل اطلاعات وارد دستگاه کنترل عددی کند. پس از عملیات و پردازش، دستگاه کنترل عددی سیگنال های کنترلی را برای کنترل عملکرد ماشین ابزار ارسال می کند و به طور خودکار قطعات را مطابق شکل و اندازه مورد نیاز نقشه پردازش می کند.

ماشین‌ابزارهای CNC می‌توانند قطعات پیچیده، دقیق، دسته‌ای کوچک و چندگانه را پردازش کنند. ماشین ابزار CNC یک ماشین ابزار اتوماتیک با راندمان بالا با عملکرد اقتصادی خوب و راندمان تولید بالا است. به عنوان یک محصول معمولی مکاترونیک، ماشین ابزار CNC جهت توسعه فناوری کنترل ماشین ابزار مدرن است.

تعمیر و نگهداری ماشین ابزار می تواند عمر ماشین ابزار را تا حد زیادی افزایش دهد و کارایی پردازش ماشین ابزار را بهبود بخشد.

گزارشی از وضعیت در زمان خطا هنگام  تعمیر ماشین cnc

هنگامی که یک ماشین ابزار CNC خراب می شود، اپراتور باید ابتدا ماشین ابزار را متوقف کند تا از سایت محافظت کند، خرابی را تا حد امکان با جزئیات ثبت کند و به موقع مراکز تعمیر و نگهداری اطلاع دهد.

  1. مدل دستگاه خراب، مدل سیستم کنترل استفاده شده، شماره نسخه نرم افزار سیستم و حالت عملکرد سیستم را یادداشت کنید.

  2. پدیده شکست و محل وقوع خرابی را ثبت کنید.

  3. اگر خطا در حالت خودکار رخ دهد، شماره برنامه پردازش هنگام وقوع خطا، شماره بلوکی که در آن خطا رخ می دهد و شماره ابزار مورد استفاده برای پردازش باید ثبت شود.

  4. در صورت بروز ایراداتی مانند دقت بیش از حد ماشینکاری یا خطای کانتور بیش از حد، قطعه کار فاقد صلاحیت باید حفظ شود.

  5. در صورت بروز خطا، اگر سیستم دارای نمایشگر آلارم است، وضعیت نمایش آلارم و شماره هشدار سیستم را ثبت کنید.

  6. مقدار موقعیت را به دنبال خطای هر محور مختصات هنگام وقوع خطا ثبت کنید. سرعت حرکت، جهت حرکت، سرعت دوک، جهت و غیره هر محور مختصات را هنگام بروز خطا ثبت کنید.

  7. چرخه شکست و شرایط محیطی

drcnc تمامی خدمات تعمیر ماشین cnc

علت خطا را تایید کنید

قبل از تعمیر عیب، پرسنل تعمیر و نگهداری باید با توجه به سابقه خطا و پدیده خطا، علت عیب را تأیید کنند.

هنگامی که تجهیزات کنترل عددی از کار می افتد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که پدیده خطا را کشف کنید. اپراتور می تواند موقعیت را در هنگام وقوع خطا درک کند، روند خطا را مشاهده کند و وقوع خاص خطا را مشاهده کند. پس از پرس و جو از اپراتور دستگاه، بازرسی بصری انجام دهید، خطوط مختلف دستگاه را در وضعیت خوبی قرار دهید و بررسی کنید که آیا اتصال کوتاه وجود دارد یا خیر. برای تشخیص سیگنال و آلارم دستگاه، وضعیت رابط، تنظیم پارامتر و غیره مجددا روشن کنید تا مشکل ماشین ابزار تشخیص داده شود. بازرسی عیب شامل بازرسی عملکرد و شرایط کار ماشین ابزار CNC، بازرسی از اتصال بین ماشین ابزار و سیستم و بازرسی بیرونی دستگاه CNC است.

افراد متخصص تعمیر و نگهداری باید به دقت علت خرابی را تجزیه و تحلیل کنند. هنگام تجزیه و تحلیل عیب، پرسنل تعمیر و نگهداری نباید به قسمت CNC محدود شوند، بلکه باید جنبه های قوی الکتریکی، مکانیکی، هیدرولیک، پنوماتیکی و سایر جنبه های ماشین ابزار را بررسی دقیقی انجام دهند و برای رسیدن به هدف تأیید، یک قضاوت جامع انجام دهند. علت عیب بازرسی عیب پیش فرض تعمیر و نگهداری ماشین ابزار CNC است. تنها زمانی که مشکل به درستی پیدا شود می توان آن را به صورت هدفمند تعمیر کرد.

روش های تعمیر و نگهداری تعمیر ماشین cnc

روش های نگهداری ماشین آلات CNC بسیار مهم است. روش های نگهداری که اغلب استفاده می شود به شرح زیر است:

1. روش مشاهده

پرسنل تعمیر و نگهداری با مشاهده پدیده های غیرعادی مختلف محیط اطراف مانند نور، صدا و بو هنگام بروز خطا، قسمت های مختلف سیستم را با دقت شناسایی می کنند و محدوده خطا را برای تعمیر به یک ماژول محدود می کنند.

2. روش عملکرد خود تشخیصی

عملکرد خود تشخیصی سیستم CNC می تواند وضعیت کار سیستم CNC را در هر زمان نظارت کند. اگر وضعیت غیرعادی رخ دهد، یک پیام هشدار بر روی CRT نمایش داده می شود یا از یک دیود ساطع کننده نور برای نشان دادن علت تقریبی خرابی استفاده می شود که موثرترین روش تعمیر و نگهداری است.

3. روش تست برنامه کاربردی

روش تست برنامه تابع به این صورت است که توابع رایج و توابع ویژه سیستم کنترل عددی را با برنامه نویسی دستی یا برنامه نویسی خودکار در یک برنامه تست تابع کامپایل کرده و به سیستم کنترل عددی ارسال می کند. سپس به سیستم CNC اجازه دهید این برنامه آزمایشی را اجرا کند تا دقت و قابلیت اطمینان ماشین ابزار را برای انجام این عملکردها بررسی کند و سپس علت احتمالی خرابی را مشخص کند.

قطعات-سی-ان-سی-هنگان انتخاب سی ان سی در-دکتر-سی-ان-سی-

4. روش تعویض قطعات یدکی

به اصطلاح روش تعویض قطعات یدکی این است که قطعات مشکوک را با قالب های یدکی، تراشه های مدار مجتمع یا قطعات پس از تجزیه و تحلیل علت کلی خرابی جایگزین کنید. جایگزین کردن برد مدار معیوب با یک قطعه یدکی خوب و انجام اولیه سازی مربوطه، به طوری که ماشین ابزار بتواند به سرعت در حالت عادی قرار گیرد، رایج ترین روش عیب یابی در حال حاضر است.

5. روش تحلیل اصولی

با توجه به اصل ترکیب CNC، پارامترهای مشخصه به طور منطقی تجزیه و تحلیل می شوند، با شروع از اصل کار هر یک از اجزای سیستم، برای تعیین روش تعمیر و نگهداری قطعه معیوب.

6. روش تصحیح پارامتر

پارامترهای سیستم مبنایی برای تعیین عملکرد سیستم هستند. هنگامی که سیستم CNC عیوب پیدا می کند، باید پارامترهای سیستم را به موقع بررسی کند. تنظیمات نادرست پارامتر ممکن است باعث خرابی سیستم شود، به طور مستقیم بر عملکرد ماشین ابزار تأثیر بگذارد، و حتی باعث شود ماشین ابزار نتواند به طور معمول کار کند. تداخل خارجی یا ولتاژ ناکافی باتری باعث از بین رفتن یا تغییر پارامترهای سیستم و سردرگمی می شود. عملکرد جستجوی سیستم می تواند برای بررسی و تصحیح همه خطاها استفاده شود تا از عملکرد عادی ماشین ابزار اطمینان حاصل شود.

7. روش کیفیت منبع تغذیه را بهبود بخشید

نوسانات منبع تغذیه بر عملکرد عادی ماشین ابزار تأثیر می گذارد و می توان از منبع تغذیه تنظیم شده استفاده کرد. فیلتر خازنی می تواند برای تداخل فرکانس بالا استفاده شود.

تعویض کنترلر رادونیکس در سی ان سی

8. روش اولیه سازی

اگر سیستم به دلیل قطع برق یا باتری تحت ولتاژ از کار بیفتد، سیستم باید مقداردهی اولیه شود. قبل از پاکسازی باید دقت کرد که سوابق داده ها کپی شود.بک آپ همیشه گرفته شود

9. روش ردیابی اطلاعات نگهداری

برخی از شرکت های تولیدی بزرگ می توانند نرم افزار یا سخت افزار سیستم را با توجه به خرابی های غیرمنتظره در کار واقعی بهبود بخشند. متخصص تعمیر و نگهداری باید دائماً این داده ها را به روز کنند.

پس از تشخیص عیب، باید یک برنامه تعمیر و نگهداری مناسب برای تعمیر انتخاب شود و سپس برنامه تعمیر و نگهداری متناسب با آن تنظیم شود. سوابق هر تعمیر نیز باید ثبت شود تا دفعه بعد که با همین وضعیت مواجه شد سریعا با آن برخورد شود.

تعمیرات در doctorcnc دکتر سی ان سی

نتیجه

دکتر سی ان سی می تواند خدمات مختلف ماشینکاری CNC از جمله تراشکاری CNC ، فرز CNC ، خدمات سیم EDM و غیره را ارائه دهد. اگر نیازهای مربوط به ماشینکاری سفارشی یا خدمات قطعات حجم تولید را دارید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *