هنگام خرید دستگاه  cnc کارکرده به چه نکاتی توجه کنیم؟وقتی که به فکر خرید دستگاه cnc کارکرده برای کارگاه خود هستید به احتمال زیاد کار شما بسیار سخت‌تر از خرید یک دستگاه جدید از کارخانه یا شرکت است. شما وقتی که یک دستگاه سی ان سی اقساطی یا دستگاه سی ان سی جدید می‌خرید، تمامی قسمت‌های آن تست شده و از طرف شرکت هم گارانتی و خدمات پس از فروش به شما داده می‌شود تا از کیفیت کار دستگاه مطمئن شوید. اما در مورد دستگاه سی ان سی دست دوم خبری از این موارد نیست و این خود شما هستید که باید تضمین‌کننده همه آنها باشید.

بنابراین در اینجا به شما خواهیم گفت که برای خرید دستگاه cnc کارکرده سراغ کدام‌قسمت ها بروید و چه چیزی را بررسی کنید.

قبل از خرید دستگاه cnc کارکرده مطمئن شوید که با برنامه شما همخوانی دارد.

موضوعی که شما در همه موارد و قبل از خرید هر دستگاهی باید آن را بررسی کنید، این است که هدف شما از خرید دستگاه cnc کارکرده چیست و مایل به ایجاد چه کسب وکاری هستید.در واقع در وهله اول شما باید مشخص کنید که به دنبال دستگاه سی ان سی چوب هستید یا دستگاه سی ان سی فلزات یا احیاناً دستگاه سی ان سی سنگ و…..

از طرف دیگر باید مشخص کنید که ویژگی‌های فنی آن کاملاً با برنامه‌های شما همخوانی دارد. اینکه شما یک دستگاه فرز سی ان سی پنج محور را برای اهداف کوچکتر و ابتدایی‌تر انتخاب کنید نه منطقی است و نه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه. در حالت عکس هم برای دستگاه فرز سی ان سی سه محور وجود دارد و باید نسبت به این موضوع حساس باشید.

اما در مورد خرید دستگاه سی ان سی کار کرده باید مطمئن شوید که شرایط فنی آن را به خوبی بررسی کرده اید.

بررسی موارد زیر الزامی است:

  •  طول عمر مفید باقی مانده دستگاه چقدر است؟
  • آیا امکان به روز رسانی سیستم نرم افزار دستگاه cnc وجود دارد
  •  دستگاه از لحاظ کیفیت ساختاری در سطح مطلوبی است
  •  صاحب قبلی تغییراتی روی دستگاه انجام داده باشد و کارایی آن را پایین آمده باشد
  •  نسبت به دستگاه‌های رایج در بازار تفاوت‌هایی داشته باشد و دلیل اصلی فروش دستگاه به همین موضوع ربط داشته باشد.

 

مطمئن شوید که توانایی کار با دستگاه را دارید یا فرد مناسبی برای این کار درنظر گرفته اید

. در هر دو حالت باید مطمئن شوید که شخص حرفه‌ای و ماهر برای کار با این دستگاه را دارید.

یک بار ما قرار بود برای کارگاه خود دستگاه سی ان سی دست دوم انتخاب کنیم که در اینترنت با یک دستگاه خیلی پیشرفته مواجه شدیم. اتفاقاً وقتی مشخصات دستگاه را دیدم تعجب کردم که چرا صاحب دستگاه اقدام به فروش آن می‌کند؟!

اما وقتی که به کارگاه طرف رسیدیم و دستگاه را دیدیم متوجه شدیم که فروشنده هیچ گونه اطلاعاتی در مورد کار با دستگاه نداشته و این اصلی‌ترین دلیل او برای فروش دستگاه است. شما هم اگر قصد خرید دستگاه cnc کارکرده را دارید حتماً مطمئن شوید که خودتان یا اپراتور کارگاهتان توانایی کار با آن را دارد و می‌تواند از آن استفاده کند.

موتور دستگاه cnc را متناسب باعملکرد دلخواه خود انتخاب کنید

موتورهای دستگاه‌های سی ان سی در دو گروه سروو و استپر هستند. اگرچه قیمت بالاتر الکترو موتور سروو باعث می‌شود که قیمت دستگاه سی ان سی هم بالاتر برود اما دقت آن به شکلی است که ارزش این هزینه کردن را دارد. استپ موتور ها برای کارهای حرفه‌ای و سه‌بعدی انتخاب خوبی نیستند و به عنوان یک موتور قدیمی شناخته می‌شوند.

ویژگی مهم دیگری که در الکتروموتورها به هنگام خرید دستگاه cnc کارکرده باید به آن توجه کنید، توان الکتروموتور است که به صورت اسب بخار یا به صورت وات اعلام می‌شود. اصولاً هر چه تعداد وات الکتروموتور بالاتر باشد برای اهداف پیچیده‌تری استفاده می‌شود. مثلاً شما برای دستگاه سی ان سی ۸۰ × ۱۲۰ می‌توانید الکتروموتور با قدرت ۴۰۰ وات را انتخاب کنید.

راستی برند الکتروموتورها را هم در ذهن خود داشته باشید که در حال حاضر الکتروموتورهای دلتا، پاناسونیک و مکاپیون انتخاب‌های بهتری هستند و می‌توان برای بیشتر اهداف کارگاه‌ها از آنها استفاده کرد.

سرعت گردش اسپیندل و نوع سه نظام دستگاه cnc را بررسی کنید

هنگامی که در حال مذاکره برای خرید دستگاه cnc کارکرده هستید، مطمئن شوید که سرعت گردش اسپیندل با اهداف و برنامه ریزی شما همخوانی دارد. معمولاً هرچه سرعت گردش اسپیندل بالاتر باشد از آن برای اهداف پیچیده‌تری استفاده کرده و امکان کار روی مواد سخت‌تر و حساس‌تر را دارد. مثلاً اگر شما به فکر استفاده از دستگاه سی ان سی فلزات برای کار در حوزه جواهرات هستید لازم است که سرعت گردش آن ۳۶ هزار دور در دقیقه باشد. اما برای یک دستگاه سی سی چوب سرعت گردش اسپیندل در حدود ۲۴۰۰۰ دور در دقیقه کفایت می‌کند.

ابزار سه نظام برای نگهداری ابزار برشی بسیار مهم است مشخص می‌کند که امکان استفاده از دستگاه برای چه حوزه‌هایی وجود دارد. در اینجا سعی کنید که نوع قطعه انتخاب شده با نوع برنامه‌ریزی شما همخوانی کاملی داشته باشد و شما مطمئن باشید که فشار وارده از طرف اسپیندل توسط این ابزار مهار می‌شود.

 

دستگاه cnc

 

نوع سیستم خنک کننده دستگاه سی ان سی

خنک کننده دستگاه cnc هم برای جذب حرارت تولید شده در جریان ماشینکاری ضروری است و هم ابزاری برای دور کردن تراشه‌ها از محل کار است. ماده خنک کننده انواع مختلفی دارد که بر پایه روغن و بر پایه آب هستند. معمولاً در طراحی دستگاه مشخص می‌شود که امکان استفاده از کدام یک از این مواد وجود دارد و این می‌تواند در خرید دستگاه cnc کارکرده تاثیرگذار باشد.

موضوع دیگر مربوط به نوع سیستم خنک کننده است. برخی از این دستگاه‌ها از نوع آب خنک هستند که صدای کمتری دارند و توانایی آنها در دور کردن تراشه‌ها هم بیشتر است. اما در طرف مقابل سیستم‌های هوا خنک صدای بیشتری تولید می‌کنند و میزان استهلاک آنها پایین‌تر است. حالا شما با توجه به نوع کارگاه خود و شرایط استفاده از دستگاه می‌توانید مطمئن شوید که با برنامه‌ریزی شما همخوانی دارد.

 

cnc

 

 

تعداد محورها در خرید دستگاه cnc کارکرده

در حقیقت محورها به عنوان اصلی‌ترین ابزارهای حرکتی در دستگاه‌های سی ان سی شناخته می‌شوند که محدوده حرکتی آنها را تعیین می‌کنند و مشخص می‌کند که امکان استفاده از دستگاه برای چه برنامه‌هایی وجود دارد.

هنگام خرید دستگاه cnc کارکرده حتماً این موضوع را از صاحب دستگاه بپرسید و از او اجازه بگیرید که چند نمونه برش را با دستگاه تست کنید. معمولاً هرچه تعداد محور دستگاه افزایش یابد قیمت دستگاه سی ان سی هم بالاتر می‌رود اما این قیمت بالاتر برای شما با مزایای زیادی همراه است. به عنوان یک توضیح هیچ وقت از قیمت بالای دستگاه نترسید و مطمئن شوید که می‌توانید از دستگاه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

 

دستگاه cnc

 

 

حتماً قطعات مصرفی و حرکتی دستگاه را بررسی کنید

بررسی قطعات مصرفی و قطعات حرکتی از دو جهت اهمیت دارد. در واقع شما با کنترل قسمت‌هایی مانند بلبرینگ‌ها و قسمت اتصالات دستگاه می‌توانید مطمئن شوید که استفاده از آن در شرایط مناسبی بوده و فشار زیادی به آن وارد نشده است. در واقع در خرید دستگاه cnc کارکرده باید به این نکته توجه داشته باشید که صاحب قبلی در کیفیت دستگاه بسیار تاثیرگذار است.

اما موضوع مهم‌تر این است که شما از تأمین قطعات هم مطمئن شوید. شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل فروش دستگاه سی ان سی مربوط به همین موضوع باشد. قبل از اینکه قرارداد خرید را ببندید در بازار تحقیق کنید و مطمئن شوید که قطعات مصرفی و قطعات حرکتی برای دستگاه پیدا می‌شود و در صورت بروز مشکل می‌توانید آنها را تعویض کنید.

 

 

 

 

دراخر سخن ما با شما:

امیدواریم که در این جا راهنمای کاملی برای خرید دستگاه cnc کارکرده در اختیار شما گذاشته باشیم. اما می‌توانید از طریق شماره‌های سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بیشتر به شما کمک کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *