دستگاه برش cnc پلاسما چگونه کار میکند؟مزایای آن نسبت به هوا گاز چیست؟عوامل موثر در قیمت دستگاه پلاسما چیست؟برای خرید دستگاه برش پلاسما چه چیزهیی را درنظربگیریم؟تمامی این سوالات در این مقاله توسط دکتر سی ان سی پاسخ داده خواهد شد.

فرایند برش پلاسما چگونه است؟

دستگاه برش cnc پلاسما یک ماشین است که با کمک قوس الکتریکی برای برش فلزات، بکار میرود. دستگاه برش پلاسما دارای یک قطب مثبت و یک قطب منفی است. که یک قطب نوک الکترود تورچ برش و دیگری توسط کابلی و دستگاه متصل می شود. ولتاژ بسیار بالایی بین این دو قطب ایجاد می شود. همانطور که می دانیم طبق قوانین معمولا الکترود از نقطه با پتانسیل بالا به سمت نقاط با پتانسیل کمتر شارش پیدامیکنند. هوای یونیزه شده ای بوجود می آید که از اختلاف بالای بین دو قطب حاصل می شود. این هوا رسانا می باشد که اصطلاحا به آن پلاسما می گویند.

 

دستگاه برش cncپلاسما چیست
دستگاه برش cnc پلاسما چیست؟

سپس يك گاز خنثى با سرعت بالا از نازل بيرون مى زند. در همين حال قوس الکتریکی ميان اين گاز و الكترود و سطح برش ايجاد مى شود. در واقع هوای یونیزه باعث ایجاد قوس الکتریکی بین کاتود و آند می شود. بدین صورت گاز را به پلاسما تبديل مى كند. از آن جايى كه پلاسما، باعث بالا رفتن دماى مواد فلزى تا رسيدن به نقطه ذوب مى شود، پيوستگى فلز از بين رفته و عمل برش انجام مى شود. همچنین در این پروسه یک گاز دیگر با نام گاز محافظ استفاده می شود. برای مثال می توان گفت برای برش استیل از آمپری بین ۰٫۵ تا ۱۶۰ میلی متر استفاده می شود که غالبا برای کار برش از آمپر ۲۰ تا ۱۰۰۰ استفاده می شود. و برای فلزات مختلف عدد آمپر تفاوت پیدا می کند.

در فاز اوليه، قوس در داخل تورچ ايجاد مى شود و يك منطقه كوچك پلاسمايى بوجود مى آورد که اصطلاحا به آن قوس پيلوت گفته مى شود. پلاسما كه اكنون رسانا شده است، توسط يك جريان گاز پرفشار (معمولاً هواى فشرده)، با فشار از نازل خارج مى شود. سپس در معرض قطعه برش (آند) قرار مى گيرد.
پلاسما، مدار بين الكترود و قطعه كار را مى بندد. سپس منجر به هدايت جريان جوشكارى و انتقال گرماى لازم براى ذوب می شود. بدين ترتيب قطعه كار برش مى خورد. لازم به ذکر است گازهایی که در این فرایند استفاده می شوند بر کیفیت نهایی سطح کار تاثیر بسزایی دارند.

نکات خرید سی ان سی فلزات

گاز مورد استفاده در برش پلاسما چیست؟

نیتروژن اغلب به‌عنوان گاز برش پلاسما برای سیستم‌های با جریان بالاتر و برش مواد تا ضخامت ۳ اینچ انتخاب می‌شود. برش‌های باکیفیتی روی اکثر مواد، از جمله فولاد ضد زنگ و ملایم و آلومینیوم ایجاد می‌کند. اما برای فلزات ضخیم‌تر، بهتر است از نیتروژن با هوا به عنوان گاز ثانویه استفاده شود.

 

 

 

 

 

 

مزایای دستگاه برش cnc پلاسما

فرآيند پلاسما، شيوه اى بسيار مناسب براى برش صفحات نازك و ضخيم میباشد. بنابراين پلاسما از طريق ذوب و تبخير مواد فلزى پايه عمل میکند. بدین صورت به عنوان ابزارى در جهت انتقال انرژى مورد نياز جداسازى قطعه كار عمل مى كند. تورچ دستگاه برش cnc پلاسما ، مخروطى بسيار داغ توليد مى كند، كه در يك خط كاملاً مستقيم روى خط برش متمركز مى شود و عملا به منظور برش صفحات خميده يا سطوح زاويه دار الزامى مى باشد. دستگاه هاى برش پلاسماى جدید داراى طراحى بديع و نوين مى باشند. كيفيت برش اين دستگاه ها بسيار بالاست. مصرف نيروى الكتريكى و هزينه تامين گاز در آنها پائين است.

ویژگی های دیگر دستگاه برش cnc پلاسما نسبت به دستگاه برش هوا گاز

عايق بندى مطمئن از ورود هر گونه گرد به شيلنگ ها جلوگیری میکند. سيستم حفاظتى كامل كه مطابق با درجه حفاظت ۲۳ است از جمله امكانات دستگاه برش cnc پلاسما است. این مزیت موجب انجام فرآيند برشكارى راحت میشود. امكان استارت لحظه اى برش بدون نياز به پيش گرمايى وجود دارد. از قابليت برشكارى در سطح انرژى و سرعت بالاتر در مقايسه با برش هاى هوا گاز برخوردار مى باشند. به منظور جلوگيرى از كاركرد دستگاه هنگام نامناسب بودن فشار گاز در دستگاه سيگنالى تعبيه شده است. كه به كاربر هشدار مى دهد .

مقایسه هوا برش و دستگاه برش cnc پلاسما
مقایسه هوا برش و دستگاه برش cnc پلاسما

 

 

لوازمی که برای دستگاه پلاسما مورد نیاز است ، چیست؟

راه اندازی تجهیزات اولیه برای این دستگاه های برش پلاسما شامل منبع برق پلاسما، کنسول راه اندازی قوس الکتریکی، مجموعه مشعل، منبع گاز، سیستم خنک کننده و قطعه کار رسانای الکتریکی است.

نمایش با دستگاه برش cnc پلاسما
نمایش با دستگاه برش cnc پلاسما

کاربرد دستگاه برش cnc پلاسما

دستگاه برش cnc پلاسما به منظور برشكارى سازه هاى فلزى سبك و سنگين، صنايع شيميايى و ساختمان سازى کاربرد دارند. همچنین برای صنايع اتومبيل سازى، كشتى سازى، تعمير و نگهدارى و ديگر صنايع بسيار ايده آل مى باشد. برش دهنده های پلاسما خیلی سریع گسترش یافتند. اما آنها تا حدودی کند و گران قیمت بودند. بنابراین بیشتر به کاربردهایی که نیاز به تکرار الگوی برش بود، اختصاص یافتند. همچون سایر ماشین های ابزار از سال ۱۹۸۰ تکنولوژی CNC برای ماشین های برش پلاسما استفاده گردید. بدین صورت از این طریق انعطاف پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف مورد تقاضا از طریق برنامه نویسی CNC از خود نشان داد. ولی باز هم با وجود کنترلرهای CNC برش پلاسما محدود به برش طرح ها و الگوها در صفحات و ورقه های تخت بوده و فقط دارای دو محور(X,Y) هستند.

 

 

مشخصات مورد انتظار از دستگاه برش CNC پلاسما

 • توانایی برش فلزات آهنی و آلیاژی از ضخامت ۰٫۵ تا ۳۰۰ میلیمتر(هواگاز – پلاسما) را داشته باشد.
 • ابعاد مفید برشکاری مطابق با سفارش مشتری از ۳ در۲ متر تا ۵ در۳۰ متر داشته باشد.
 • تعداد تورچ بر حسب نیاز (به فاصله حداقل ۱۴۰ میلیمتر بین هر نازل ) باشد.
 • دارای دو نوع میز نواری (توانایی بالاتر برای قرار گرفتن پایدارتر ورق Higher stability) و کله قندی چدنی باشد.
 • حداکثر سرعت برش پلاسما باید  cnc تا ۴۵۰۰ میلیمتر بر دقیقه باشد.
 • حداکثر سرعت حرکتی دستگاه برش CNC تا ۸۰۰۰ میلیمتر بر دقیقه را داشته باشد.
 • توانایی نصب تورچ پلاسما برای فلزات رنگی(مس، برنج، آلومینیوم ) و فولاد زنگ نزن، حداکثر تا ضخامت ۶۰ میلیمتر داشته باشد.
 • مجهز به سیستم جرقه زن برای روشن کردن مشعل باشد.
 • سیستم انتقال قدرت در محور طولی و عرضی rack & pinion باشد و گاها بر اساس طراحی در محور عرضی تسمه تایمینگ نواری استفاده شود.
 • هر دو محور طولی دارای سیستم انتقال حرکت (Drive) باشد.
 • طراحی ریلهای حرکتی در محور طولی به دو شکل یاتاقان های خطی(Linear Bearing) و ریلهای T شکل سنگ خورده فابریک  استفاده شود و بعضا در دستگاههای بزرگ از ریل قطار استفاده گردد.
 • کلیه نشیمن گاه های ریل ها و دنده شانه ای ها ماشینکاری شده و از دقت ابعادی و صافی سطح بالایی برخوردار باشد.
 • انتقال کابلها و شلنگها توسط Energy guide برای سیستم سوخت رسانی و حفاظت از شلنگ ها و کابل ها انجام  شود.
 • طراحی سیستم روشنایی در قسمت تحتانی کالاسکه متحرک برای افزایش میدان دید موثر اپراتور بر روی ورق باشد.
 • استفاده از زمان پیشگرم برای شروع اتوماتیک برش امکان پذیر باشد.
 • توقف در طول مسیر برش و امکان ترمیم مسیر برش CNC امکان پذیر باشد.
 • امکان اتصال و شبکه کردن به دفتر فنی براحتی وجود داشته باشد.
 • اتصال اشکال برای برش CNC بصورت اتوماتیک انجام گیرد که باعث کاهش امکان خطای اپراتور می گردد.
 • دارای سیستم تنظیم فشار اکسیژن و گاز در کابین کنترل برای سهولت کنترل فشار باشد.
 • دارای شیر برقی مرکزی در مسیر عبور اکسیژن و گاز(هوا برش) باشد.
 • دارای سیستم مستقل فرمان برای عمل شیر برقی برش در هر کدام از تورچ های برش باشد.
 • دارای سیستم کنترل از راه دور ( remote control )برای کنترل اپراتور در فواصل دور از کابین کنترل باشد.
 • قطر شلنگها و گیت های ورودی و خروجی بر اساس تعداد تورچ، مسیر و طول مصرف تعیین شده و هیچ گونه افت فشار ناخواسته در مسیر مصرف اکسیژن و گاز نداشته باشد.
 • ماشین کاری کالسکه اصلی طی دو مرحله اولیه و ثانویه (پس از مونتاژ نهایی) انجام گیرد.
 • حداکثر خطای عملکرد سیستم کنترل و محورها2 در هر متر داشته باشد.
 • دارای سیستم خود تنظیم فاصله نازل تا سطح قطعه کار به صورت هوشمند برای حصول کیفیت یکسان باشد.
 • داراي نرم افزار تخصصی قوي با قابليت دريافت فايل هاي DXF، DWG، ازنرم افزار هاي روز مهندسي مانند Solid work, AutoCAD, Catia, Inventor باشد.

 

کار با دستگاه برش cnc پلاسما
کار با دستگاه برش cnc پلاسما

 

قیمت دستگاه برش cnc پلاسما

عوامل موثر در قیمت دستگاه برش پلاسما سی ان سی:

 1. ابعاد دستگاه برش پلاسما
 2. تعداد مشعل برش پلاسما
 3. ظرفیت پلاسما (۱۰۱ آمپر، ۱۳۰ آمپر، ۱۵۰ آمپر)
 4. نوع ریل گذاری

قیمت دستگاه برش cnc پلاسما به عوامل زیادی مرتبط است. این مورد به سایز دستگاه و متریال مصرفی و عوامل دیگر مرتبط می باشد. اگر بودجه ی کمتری دارید می توانید از دستگاه برش پلاسما دست دوم برای برش فلزات استفاده کنید. برای سفارش ساخت دستگاه برش پلاسما طبق سایز و مشخصات مورد نظر همچنین آگاهی از قیمت دستگاه پلاسما یا خرید دستگاه برش پلاسما cncدست دوم با بخش فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

دستگاه برش cnc پلاسما یکی از مهمترین دستگاه های صنعتی برای برش فلزلات می باشد ،  لذا این شرکت با استفاده از تخصص مهندسین خود در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های برش سی ان سی موفق به ساخت دقیق ترین و با کیفیت ترین دستگاه های برش CNC شده است. همچنین مجموعه دکتر سی ان سی  با پشتوانه به چندین سال حضور خود در این صنعت قادر به عرضه محصولات خود  با مناسب ترین و رقابتی ترین قیمت ها می باشد.همچنین برای تعمیرات ونصب وراه اندازی دستگاه های سی ان سی پلاسمای خود می توانید روی یاری این مجموعه حساب باز کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *