CNC و تحولات آن چگونه بوده است؟برای پاسخ دادن به این سوال باید پیشینه دقیق تری از دستگاه های سی ان سی را بررسی و برای شما عزیزان توضیح دهیم. تحول این دستگاه و صنعت cnc چه تاثیر شگرفی بر پیشرفت تولیدات در ایران و مسلما جهان داشته است.استفاده بهینه و بهره مندی مناسب از توانی که دستگاه های سی ان سی در اختیار انسان ها قرار منی دهد به عنوان یکی از اساسی ترین بخش پیشرفت صنایع به حساب می اید.

پیشنهاد مطالعه:

آموزش سی ان سی _ همه چیز درباره cnc در دکتر سی ان سی

آیا می دانید ظهور فناوری ماشین آلات  CNC چگونه  تاثیر شگفت آوری بر افزایش کارایی واحدهای تولیدی داشته است؟

این فقط در مورد تولید انبوه نیست! بلکه، ما در حال صحبت کردن در مورد ماجراهای کسب و کار کوچک برای تولید محصولات خلاق و …             اگر تجربه ای در ساخت قطعات صنعتی در کسب و کار خود داشته باشید، مطمئن باشید که ورود به صنعت تولید یک ماجراجویی گران قیمت است. هر تولیدکننده ای سعی می کند با استفاده از مناسب ترین ابزارهای تولیدی موجود در صنعت، زمان و هزینه پروژه خود را تا حد امکان کاهش دهد.  از سوی دیگر تولید محصولات با کیفیت به استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا بستگی دارد. عرضه مواد اولیه با کیفیت بالا، حتی از طریق منابع دست اول، در بازار سردرگم کننده امروزی پرهزینه است. بنابراین در فرایند تولید، کاهش ضایعات مواد اولیه نقش مهمی در کنترل هزینه ها دارد.

تحولات در cnc
تحولات در cnc

در دنیای ساخت و ساخت به روش های مدرن، علم و فناوری مرتبط با ماشینکاری  CNC دارای   مکان ویژه ای است، کلمه  CNC  در ماشینکاری مخفف Computer  Numerical Control است و به معنای استفاده از رایانه ها برای کنترل ابزارهای ماشینکاری در یک تعریف کلی، سطح بالاتری از خودکارسازی ماشین با کارایی بالاتر است، برای مثال،   کنترل توابع پنهان مانند همگن سازی و تبر. یا تنظیم سرعت ماشین همگی توسط یک برنامه کامپیوتری انجام می شود که زبان برنامه نویسی آن G-Code نامیده می شود.

امروزه ماشین های  CNC  تقریباً در تمام صنایع، از ساخت کوچک گرفته تا صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و در بیشتر مسائلی که با ساخت فلز، برق، چوبی و …

ماشین های CNC  مزایای قابل توجهی نسبت به ماشین های معمولی NC دارند، از جمله:

 1. افزایش قابلیت خودکار

  CNC نشان  دهنده قادر به حرکت خودکار ابزارهای مورد نیاز در طول فرایند ساخت با بار برنامه ریزی مناسب هستند و این ماشین ها به اپراتورهای انسانی کمتری نیاز دارند زیرا خودکار هستند، از سوی دیگر بر خلاف ماشین های NC   که نیاز به مهندسان یا تکنسین های ماهر دارند، می توانند تحت نظارت اپراتورهای نیمه ماهر به فعالیت خود ادامه دهند،   با تکیه بر برنامه ریزی شده. وابستگی به نیروی کار انسان را کاهش می دهد.

 2. افزایش سرعت تولید در ماشینکاری

  CNC به  دلیل قابلیت برنامه ریزی و خودکار بودن، سرعت تولید نسبت به روش های سنتی افزایش می یابد و بر خلاف فرایندهای انسانی، این افزایش سرعت تأثیری بر دقت و کیفیت تولید ندارد.

 3. افزایش کارایی ماشین سی ان سی

  CNC به   دلیل کارایی بالای کار بهترین انتخاب برای تولید انبوه است و فرایند تولید به کمک  CNC  به صورت یکنواخت و با کیفیت برابر انجام می شود، از سوی دیگر اگر مشکلی در طول تولید وجود داشته باشد، ماشین  CNC   به صورت خودکار متوقف می شود و در نتیجه از اتلاف بیشتر مواد اولیه جلوگیری می کند.                                                                                                                                                 

 4. کاهش هزینه ساخت استفاده از ماشینکاری

  CNC در  فرایند ساخت، به دلیل افزایش قابلیت خودکار و تعداد کمتر اپراتورهای انسانی مورد نیاز، و همچنین با توجه به کاهش ضایعات مواد اولیه، هزینه های تولید را کاهش می دهد.

 5. انعطاف پذیری بالای ماشین های سی ان سی

  CNC به  دلیل قابلیت برنامه ریزی آن ها بسیار انعطاف پذیر است، با هر گونه تغییر در فرایند ساخت، سیستم را می توان به راحتی با تغییرات جدید برنامه ریزی کرد و به همین دلیل به روز رسانی فرایند ساخت و ساز با کمترین هزینه امکان پذیر است.

 6. کاهش احتمال خطاها                                                                                                                                                  کاهش احتمال خطاهای خودکار و برنامه نویسی رایانه ای خطاهای انسانی درگیر در فرایند ساخت را کاهش می دهد. همچنین با حضور دستگاه های ایمنی در این ماشین ها احتمال خطای اپراتور کاهش می یابد.

 7. عملیات بی وقفه ماشین ها

  عملیات بی وقفه ماشین های CNC قادر  است بدون وقفه (۲۴ ساعت در روز) زیر نظر یک اپراتور نیمه ماهر عمل کند، اگر این دستگاه ها تحت چک آپ های دوره ای منظم باشند، می توان امیدوار بود که با وجود کار بی وقفه عمر مفیدی چند ساله داشته باشند.

این مزایا به وضوح نشان می دهد که چگونه ظهور این فناوری تأثیر شگفت انگیزی بر افزایش کارایی واحدهای تولیدی داشته است. این امر نه تنها برای تولید در مقیاس انبوه، نمونه سازی و ساخت و ساخت در مقیاس های کوچک نیز از مزایای آن محروم نیست. به طوری که به کسب و کارهای کوچک کمک می کند تا ایده های ماجراجویانه خود را به واحدهای تولیدی با ریسک کمتر و اعتماد به نفس بیشتری ترک کنند.

برای آموزش ، راه نمایی ساخت ، ساخت سی ان سی ، تعمیرات سی ان سی با ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *