انتخاب سی ان سی مستلزم دانستن نکاتی است که با رعایت آن ها و بهره جستن شما با درایت منجربه خرید مناسب و درستی خواهد شد که از مزایای این انتخاب درست شما برای مدت طولانی بهره مند خواهید شد.در ادامه به بیان نکات انتخاب سی ان سی خواهیم پرداخت .توصیه ما اینست که در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

عوامل مختلفی در خوب بودن یا نبودن یک سی ان سی تأثیر گذار است .

دستگاه سی ان سی استوک در دکتر سی ان سی

سی ان سیCNC  از اجزای مختلفی تشکیل شده است ، وقتی همه ی این اجزا با هم هماهنگ باشد و مجموعه ی اجزای یک سی ان سی همه به درستی کار خود را انجام دهند آن وقت یک سی ان سی خوب داریم در ابتدا می بایست اجزای یک سی ان سی را نام ببریم و سپس از مهم ترین این اجزا شروع به شرح می کنیم .

1- سازه دستگاه سی ان سی

2 – قطعات مکانیکی دستگاه CNC

سیستم انتقال قدرت سی ان سیCNC transmission

3 – قطعات الکترونیکی دستگاه  CNC

4 – کنترل دستگاهCNC

5 – خدمات پس از فروش دستگاه سی ان سی  CNC

6 – قطعات CNC

قطعات-سی-ان-سی-هنگان انتخاب سی ان سی در-دکتر-سی-ان-سی-

 سی ان سی CNC و  سازۀ سی ان سی

بارها اشاره کردیم که مهم ترین عضو یک سی ان سی CNC  سازۀ سی ان سی  CNC می باشد ، حال می خواهیم  ببینیم که یک سازۀ خوب سی ان سی چه ویژگی هایی باید داشته باشد و چگونه می شود که  سی ان سی را از نظر سازه ای برسی کرد و نهایتا متوجه شویم که این سازه

ویژگی های سازه خوب سی ان سی  را دارد یا خیر؟

سازۀ سی ان سی از دو جهت باید مورد بررسی قرار گیرد .

1 –ساختار سازه سی ان سی باید مهندسی باشد ( از حیث طراحی سازه )

2– نحوه اجرای سازه باید طبق استاندارد های ساخت سازه سی ان سی

باشد .

سی ان سی CNC و ساختار مهندسی :

سی ان سی  خوب باید ساختار آن طراحی مهندسی داشته  باشد و حد استاندارد های فشار،کشش، تنش ، خستگی و دیگر مسائل ساخت یک سازه سی ان سی در آن محاسبه شده باشد این موضوع را با ذکر چند  سوال و مثال بیان می کنم :مثلاً چرا یک سی ان سی چوب سایز 250×130 سانتی متر را هیچ وقت  باسازۀ ای پنج تنی نمی سازند؟ و چرا دکل دستگاه سی ان سی چوب سایز130*250 را با ارتفاع 2 متر

نمی سازند ؟اگر دکل دستگاه سی ان سی بیش از حد بلند باشد لرزش دستگاه زیاد شده ،دقت دستگاه بسیار کم میشود، استهلاک دستگاه بالا میرودو…یا اینکه دکل دستگاه سی ان سی  را تا چقدر باید مقاوم ساخت ؟

اگر دکل دستگاه سی ان سی جوشکاری باشد ونه ریخته گری همیشه این دکل بیش  از حد مجاز لرزش داشته ، حتی اگر در این سی ان سی از بهترین سروو موتور ، ریل و واگن استفاده شده باشد باز هم این سی ان سی CNC با توجه به لرزش بیش از حد دقت لازم را ندارد حال اگر دکل دستگاه ریخته گری از جنس چدن باشد و تا حد استاندارد نسبت به سایز دستگاه مقاوم شده باشد دقت دستگاه بالا می رود . حال مقایسه می کنیم یک سی ان سیCNC وارداتی که عمدتاً به دلیل هزینه های انتقال سی ان سی  از ورقه های کمتر از ضخامت استاندارد استفاده می کنند را با یک سی ان سی CNC استاندارد که از ورقه هایی با ضخامت مناسب استفاده شده است . هر و سی ان سی  CNC  در ابتدا ممکن است کار کند اما مدتی بعد تحت تنشهای وارده به سی ان سی  در هنگام کار متوجه موضوعی می شویم که سی ان سی ضعیف تر دچار پیچش در یک محور یا دو محور شده است . واصطلاحاً به آن تابیدگی دستگاه هم گفته می شود .

پس قبل از ساخت یک سازۀ سی ان سی  می بایست تمام نیروهای وارده به آن محاسبه شده و سپس طبق استاندارهای ساخت سی ان سی CNC سازه آن طراحی و ساخته شود.لازم به تذکر است که استفاده از سازه های بسیار سنگین هم موجب مشکلاتی در سی ان سی می شود . مشکلاتی از قبیل استهلاک بالا و ….. و اگر بخواهیم واقعیتی را بگوییم که اگر یک سی ان سی  CNC مشکل مهندسی سازه داشته باشد دیگر درست نمی شود و یا به عبارت بهتر ساخت یک سازه ی درست دیگر به مراتب کم هزینه تر از اصلاح یک سازه ی سی ان سی معیوب می باشد . پس به شما خریدار  سی ان سی توصیه می کنیم که در انتخابخود نهایت دقت را داشته باشید . که حتماً دستگاه  با سازه ا ی خوب و مهندسی تهیه نمایید  .

  •  CNC و نحوه اجرای سازه سی ان سی
توضیح دادیم که ساختار یک سی ان سی CNC خوب باید :

1 – سازه مهندسی سی ان سی

2 – اجرای درست سازه ی  CNC

اجرای درست یک سازۀ مهندسی   یعنی اینکه اگر یک طرح خوب از سازۀ سی ان سی با تمام جزئیات داشته باشیم باز هم برای یکدسازۀ خوب سی ان سی کافی نیست روش ساخت سازه به اندازۀ طراحی مهندسی آن مهم است . به طور مثال در یک سازۀ خوب نباید بدون ماشین کاری هیچ قطعه ای نصب شود، چرا که در پروفیل های آهنی استفاده شده در سی ان سی CNC اموجاجی وجود دارد که با چشم دیده نمی شود امواجی در مرتبه ی دهم میلیمتر که این خطاها در هرپروفیل تجمیع شده و نهایتاً سی ان سی دچار خطای بزرگ می شود

  • چوب سی ان سی در کجا وبا چه دقتی کلاف می شود ؟
  • در یک کارگاه کوچک با اندازه های ابتدایی ؟
  • یا در یک کارخانه با ابزار های پیشرفته ؟
  • و آیا نهایتاً دستگاه ساخته شده با دقت کار می کند ؟

به این موضوع دقت در ساخت سازه گفته می شود که بسیار اهمیت دارد .سازه سي ان سي CNC با دقت ساخت بالا مي بايست ، تمام نشيمنگاه هاي ريل ، با اسکروو ، سروو موتور ، گیربکس و …. ماشين كاري شده باشد . این ماشین کاری سازه با دقت صدم میلیمتر بسیاربه طول عمر سی ان سی و یا پایین آوردن ضریب استهلاک آن کمک می کند چرا که کافیست ریل ها چند دهم میلیمتر بهم نزدیک و یا از هم دور باشند آنوقت مدام واگن ها معیوب می شوند و صاحب دستگاه چاره ای به جز تعویض در چند ماه یک بار واگن  ندارد .کافیست چند دهم میلی متر بال اسکرو و یا رک و پینیون هم محور نبوده ویا نسبت به هم زاویه ی غیر استاندارد داشته باشند آن وقت مدام بالاسکرو معیوب می شود و در هر سال یک یا چند بار نیاز به تعویض بالاسکرو باشد و همین اتفاق برای دیگر قطعات سی ان سی می افتد .سازه های طراحی شده توسط شرکت آریا ماشین با دستگاه های پیشرفته ماشین کاری شده است.

سی ان سی و سیستم انتقال قدرت  ( transmission )

این موضوع بسیار اهمیت دارد و قسمت مهمی از دقت بالای یک دستگاه سی  ان سی را انتخاب یک سیستم انتقال قدرت مناسب برای دستگاه تشکیل می دهد . همچنین یک سیستم انتقال قدرت برای یک سی ان سی در پایین آوردن نرخ استهلاک دستگاه با لایی دارد . دستاورد هایی در رابطه با استفاده از بال اسکرو در طول های مختلف و با قطر های متفاوت وجود دارد که می بایست با توجه به آن در طراحی سیستم انتقال قدرت را انجام داد .

همچنین استفاده هایی در رابطه با استفاده از رک و پینیون  نحوه اجرا ، نوع استفاده رک و پینتون مورب یا ساده و کاربرد آن در سی ان سی های متفاوت و … می خواهیم این استاندارد ها و رعایت نکردن آن ها و معایبی که در اثر رعایت نکردن این استاندارد ها ایجاد می شود را با ذکر مثالی ساده بیان کنیم در بسیار ی از دستگاه های سی ان سی   چوب دیده شده است که از بالاسکرو در طول های بیش از cm 150 استفاده شده است که این خلاف استاندارد های موجود ساخت یک سی ان سی  چوب می باشد.

چرا که یک دستگاه سی ان سیپ چوب جزء یک سی ان سی چابک و سریع هست و می بایست در سرعت های بالا با دقت کار کند. حال فرض کنیم بال اسکرویی با با قطر 5/3 سانتی متر و طبقه انتقال چند صد کیلویی دستگاه سی ان سی را دارد و می بایست این دکل سرعت روی میز حرکت کند و این سرعت بالا و حرکت هایی به سمت چپ و راست و بالاو پایین ، با سرعت بالا به شدت به ساچمه های بال اسکرو آسیب می رساند و خود محور بال اسکرو دچار لرزش بالا تنش خستگی و… می شود که این موضوع ضرب استهلاک دستگاه را بالا برده سپس این تفکر که بال اسکرودقت بالاتری نسبت رک و پینتون دارد در طول های بیش 130 سانتی متر کاربری عکس دارد .

دو نکته در سیستم انتقال قدرت سی ان سی با کیفیت بالا اهمیت دارد:

1 – انتخاب درست سیستم انتقال قدرت سی ان سی

2 – کیفیت سیستم انتقال قدرت سی ان سی

نکته اول را در بالا توضیح دادیم اما نکته دوم را با مثالی بیان می کنیم استفاده از رک و پینتون سنگ محور خورده با کیفیت بالای ساخت (اروپایی) در سی ان سی های چوب که  طول بالای 150 سانتی متر بسیاربهتر است از استفاده بال اسکرو.

حال اگر یک شرکت از رک و پینتون ساده یک برند چینی نامرغوب استفاده کند دیگر این قانون درست نیست که بگوییم در این سی ان سی بهتر است از رک و پینتون استفاده کرد.دقت داشته باشید که بعضی از سی ان سی ها وارداتی به خاطر هزینه های حمل و هزینه های تمام شده دستگاه چند نکته را رعایت نمی کنند اولین که از سازه دستگاه بسیار سبک استفاده می کنند و دوم اینکه سازه دستگاه را قبل از کلاف شدن ماشین کاری می کنند و یا اصلا ماشین کاری نمی کنند و یا از رک و پینتون سنگ محور خورده استفاده نمی کنند دقت کنید که چرا یک سی ان سی ارزان تر است .

نکات انتخاب سی ان سی بر اساس قطعات الکترونیکی آن :

 قطعات الکترونیکی یک سی ان سی سومین عضو مهم یک دستگاه  می باشد.

تمام مجموعه های یک سی ان سیCNC مثل یک زنجیر بهم متصل هستند و هر جای این زنجیره گسسته شود سی ان سیCNC درست کار نمی کند .

قطعات الکترونیکی یک سی ان سی عبارتند از :

1 – سرور موتور ها و یا استپ موتور های سی ان سی

2 – اسپندیل های CNC

3 – سرور موتور سی ان سی  CNC

4 – درایور اسپندیل  CNC

5 – سوییچ و کلید های سی ان سی

6 – کابل ها و سربندی سیم ها ی سی ان سی

در بین قطعات الکترونیکی دستگاه های سی ان سی  مهم ترین عضو سروو موتور CNC می باشد در سروو موتور هم مانند دیگر اعضای CNC در پارامتر برای تشخیص مهندسی ساز بودن سی ان سی CNC در این قسمت وجود دارد.

1– انتخاب مناسب سرور موتور از حیث توان

2 – انتخاب مناسب سرور موتور از حیث برند ، گارانتی و خدمات پس ازفروش

3 – تنظیمات پارامتر ها مربوط به سرور موتور

وقتی استاندارد های موجودبراساس  نکات انتخاب سی ان سی برای ساخت آن را درست انتخاب کرده باشیم سی ان سی درست کار میکند. در اینجا هم می بایست وزن دکل، میزان کارکرد دستگاه، میزان بار برداری دستگاه در هر مرحله Stop و دیگر پارامتر ها را باید در نظر گرفت و سپس سروو موتوری با توان مناسب و هماهنگ با اینورتر برای سی ان سیانتخاب کنیم.

“دقت کنید که موضوعی در ساخت سی ان سی  وجود ندارد که مهم نباشد و این مورد هم از اهمیت بالایی برخوردار است .”

اجزای-سی-ان-سی- دست دوم سرووموتور-واستپ-موتور

نکته دوم در نکات انتخاب سی ان سی مورد: انتخاب سرور موتور 

سرور موتور خوب می بایست از حیث کیفیت و کشور سازنده مورد تأیید باشد .سرور موتور خوب می بایست دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش رسمی در ایران باشد. گارانتی و خدمات پس از فروش یک شرکت معتبر باعث کم شدن هزینه

های آنی و خدمات پس از فروش بهتر دستگاه می شود .

نکته سوم در نکات انتخاب سی ان سی :درایور سروو موتور سی ان سی 

درایور سروو موتور سی ان سی می بایست مناسب و همانگ با سروو موتور باشد ، و این هماهنگی توسط کمپانی های سازنده سی ان سی و این

قطعات تعیین می گردد .تنظیمات سرور موتور متناسب با نوع ، ابعاد دستگاه و عملکرد دستگاه می بایست انجام شود ، شاید این تنظیمات بخش مهمی از عملکرد دستگاه را تعیین می کند و کار کرد یک سرور موتور ، طول عمر و حتی دقت آن هم

بسیار بستگی به همین تنظیمات دارد .

انتخاب اینورتر و اسپندیل :

اینورتر اسپندیل می بایست توان راه اندازی اسپندیل ها را داشته باشد و نیز از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشد ، عموماً اینورتر های دلتا در ایران خوب بوده اند و از خدمات پس از فروش خوبی هم برخوردار هستند .

سوییچ ها و کلید های CNC :

سوییچ ها کلید های سی ان سیمی بایست از کیفیت ساخت بالایی

برخوردار باشد انتخاب سوییچ ها و کلیدهای یک سی ان سی با کمپانی

های سازنده سی ان سی می باشد .

کابل ها و سربند های سیستم های  CNC :

کابل های سی ان سی از اهمیت بالایی برخوردار هستند ، اگر از کابل  های نامرغوب و بدون شیلد و فویل استفاده شود نویز های موجو از طریق کابل های نامرغوب به کنترلر انتقال داده می شود. استفاده از سیم های با رشته های زر و بیشتر از مورد نیاز باعث کم شدن هزینه های آتی و احیانا عدم توقف کار و تعویض سیم بندی می باشد .

کنترلر سی ان سی موثر در قیمت دستگاه سی ان سی دست دوم

کنترلر سی ان سی CNC :

قلب پردازش یک سی ان سی کنترلر سی ان CNC سی می باشد . کنترلر سی ان سی  تمام داده ها را بررسی می کند و به دستگاه سی ان

سی CNC فرمان حرکت می دهد و اگر کنترلر سی ان سی CNC درست کار

نکند تمام عملکرد دستگاه سی ان سی دچار مشکل می شود.

یک کنترلر سی ان سی CNC خوب می بایست:

1 – پردازش سریع و دقیق داشته باشد

2 – رابطه کاربری آسان داشته باشد

3 – در صورت زمان بالای کار کرد توانایی کار داشته باشد و افت و دقت

و افزایش دما در کارکرد های بالا نداشته باشد

4 – عدم افت کارایی در ساعت کارکرد بالا

5- ایزو لاسیون مناسب نسبت به نویز های موجود داشته باشد

6 – گارانتی و خدمات پس از فروش

اما نکته مهم و آخر :

گارانتی خدمات پس از فروش سی ان سی CNC

اگر بگویم که نمی توان گفت گارانتی خدمات پس از فروش یک سی ان سی CNC مهم از سازه های سی ان سی CNC و یا هر قطعه ای دیگر سی ان

سی است اغراق نکرده ایم .گارانتی و خدمات پس از فروش یک سی ان سی CNC از خود سی ان سی مهم تر است .باید این واقعیت را قبول کنیم که یک سی ان سی CNC خوب هم روزی معیوب می شود در آن روز اگر سی ان سی CNC شامل گارانتی و خدمات پس از فروش نباشد ممکن است مدت ها سی ان سی CNC خاموش بماند ، تا با هزینه های گزاف راه اندازی شود . شاید بزرگترین دغدغه خریداران این موضوع باشد از کجا متوجه شویم که گارانتی شرکت ارائه دهنده گارانتی و خدمات پس از فروش خوبی است یا خیر ؟ضمن ارج نهادن به زحمت دیگر همکاران در حوزه ی ساخت و ارائه سی ان سی CNC چوب و ام دی اف و دیگر دستگاه های حوزه ی چوب می خواهیم نقدی بر نحوه تشخیص گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت ها داشته باشیم و روی صحبت مان با شرکت و یا کارگاه و کارخانه خاصی نیست . وقتی افراد به شرکت های مختلف می روند برای خرید یک سی ان سی تمامی شرکت ها می گویند ما گارانتی می دهیم و خدمات پس از فروش تا چند سال داریم و … .سؤال اینجاست از کجا متوجه شویم که این حرف تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است ، منظور ما این نیست که شرکت ها دروغ می گویند منظور این است که اگر یک کارگاه کوچک با چند (5 نفر)نفر نیروی کار می خواهند دستگاه بسازند و گارانتی و خدمات پس از فروش انجام دهند حال اگر دودستگاه با هم معیوب شود چه اتفاقی می افتد و صاحبان دستگاه  چند روز باید منتظر خدمات پس از فروش باشند ؟نکته مهم راجع به خدمات پس از فروش و گارانتی این است که یک شرکت

توانایی فنی و لوازم یدکی و نیروی انسانی متخصص به اندازه کافی داشته باشد.این تشخیص با شما مشتریان محترم می باشد و به حرف نیست. مشتریان محترم باید تصمیم بگیرند از یک کارگاه کوچک با نیروهای کم یک دستگاه سی ان سی CNC را با اندکی تفاوت قیمت خرید کنند و ریسک دستگاه و خدمات پس از فروش آن را هم متحمل شوند یا یکی از دستگاههای وارداتی را تهیه کنند که آن هم ریسک لوازم یدکی و قطعات و خدمات پس از فروش را باید متحمل شوند. و یا از یک کارخانه بزرگ که نیروی انسانی کافی و متخصص و همچنین لوازم یدکی به مقدار لازم و توانایی ساخت و خدمات پس از فروش را دارد سی ان سی تهیه کنند و ریسک بسیار کمتری را متحمل شوند. این انتخاب با مشتریان می باشد و نظر مشتریان همیشه برای ما قابل احترام بوده و می باشد. فرض کنیم دستگاه وارداتی می باشد و یک قطعه از دستگاه که در ایران نیست معیوب شود، حداقل یک ماه طول می کشد این قطعه به اینجا برسد و تا نصب و راه اندازی شود خریدار متحمل زیان هایی می شود مثلا :

-حداقل یک ماه دستگاه کار نمی کند و اعتبار مشتریانش کارگاه خدمات

مالک دستگاه خدشه دار می شود

-صاحب دستگاه متحمل هزینه های گزاف  تعمیر و نگهداری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *