فاکتور های قیمت CNC بر اساس موارد مختلف متفاوت هستند و اگر قصد خرید و فروش سی ان سی را دارید ،در ادامه مقاله برای آنکه انتخاب بهتری داشته باشید با ما همراه باشید.

قیمت CNC به فاکتورهای متعددی بستگی دارد:

اندازه دستگاه، یکی از عوامل  تعیین قیمت CNC  می باشد. اساساً دستگاه های بزرگتر با تعداد محور های بیشتر، برای انجام کار های پیچیده و سخت با ابعاد گسترده تر، بکار میروند. همین عامل دلیلی برای قیمت بالای  سی ان سی سنگ بزرگتر، نسبت به دستگاه های کوچکتر می باشد.

وزن  عاملی دیگر برای افزایش قیمت دستگاه  می باشد. چرا که وزن بالا رابطه ی مستقیمی با فولاد با کیفیت بدنه و اسکلت محکم دستگاه دارد . که سبب محکم تر و بادوام تر بودن دستگاه و بیشتر شدن طول عمر آن می شود. البته بدانید که ایراد در طراحی و محاسبات سازه را با وزن بالا نمیتوان برطرف کرد.

نوع موتور و قطعات استفاده شده  هم در میزان قیمت آن دخیل است. همانطور که میدانید در ساخت  CNC، از دو نوع موتور استپر و سروو استفاده میشود. موتور های سروو برای سرعت بالا و گشتاور بالا استفاده می شوند و موتور های استپر برای سرعت پایین مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین دستگاه های دارای موتور استپر، ارزان تر از دستگاه های حاوی موتور سروو  هستند. این مطلب درباره تمامی قطعات دیگر بکار رفته مانند  و ریلها نیز صدق میکند.

اجزای-سی-ان-سی- دست دوم سرووموتور-واستپ-موتور
اجزای-سی-ان-سی-سرووموتور-واستپ-موتور

نوع ماده ای که دستگاه قرار است عملیاتی را روی آن انجام دهد نیز مهم است. به عنوان مثال دستگاه های CNC برش و حکاکی سنگ به دلیل سیستم محکمی که دارد، طبیعی است که از قیمت بالاتری نسبت به دستگاه چوب برخوردار باشد.

تعداد محور های دستگاه نیز عاملی دیگر برای افزایش قیمت آن است و دستگاه هایی که از تعداد محور کمتری برخوردارند، به همان نسبت قیمت کمتری دارند. همینجا اشاره کنیم که محور بالاتر الزاما به معنی کارایی بیشتر نیست. استفاده از دستگاه با تعداد محور بیشتر نیاز به تخصص بیشتری هم دارد.

ماشین سی ان سی بخرم؟

انواع دستگاههای سی ان سی سنگ:

  • آماتور

این نوع دستگاه معمولا در ابعاد کوچک مثلا شصت در نود سانتیمتر تولید میشود. استراکچر آنها از پروفیلهای سبک یا پروفیلهای آلومینیوم آماده میسازند. از کنترلهای ارزانقیمت مانند مچتری استفاده میکنند. این نوع از دستگاه به هیچ عنوان مناسب کار سنگ نیست. اما برای کارهای سبک مثل اسباب بازیهای چوبی بد نیست.

اگر بدنبال دستگاهی برای آشنایی با نحوه کار دستگاه ،کسب تجربه یا انجام پروژه های شخصی هستید این دستگاه پاسخ مناسبی است. همینطور میتوانید با خرید کیتهای آماده براحتی یکی از این دستگاهها را برای خود بسازید.

  • میدرنج

این دستگاهها در ابعاد 130 در 100 سانتیمتر یا کمی متفاوت ازآن تولید میشوند. از شاسی های با پروفیل سبک آهن ساخته میشوند. جهت پایین آوردن قیمت از استپر موتور در آنها استفاده میشود. کاور بندی مناسبی جهت آبریزی ندارند. برای افراد مبتدی و کارهای کوچک و شروع کار قابل قبولند اما خیلی زود مستهلک خواهند شد و دقت خود را از دست خواهند داد. این میتواند یک انتخاب مناسب برای شروع یک کسب و کار خانگی باشد.

  • تولیدی

این رنج از دستگاههای سی ان سی  برای کار دایمی و سنگین ساخته میشوند.شاسی آنها از پروفیلهلی سنگین فولاد یا ورقهای  ضخامت بالا ساخته میشود.از سروو موتورهای با کیفیت استفاده میکنند.ریلها  محافظت میشوند.معمولا در ابعاد دو در سه متر یا 130 در 250 سانتیمتر ساخته میشوند(برای روتر چوب ابعاد دو در چهار متر).این دستگاهها برای کار کارگاهی سنگین و تولید دایمی مناسب هستند.

خرید و قیمت دستگاه CNC  دست دوم :

یک گزینه که همیشه روی میز است خرید دستگاه CNC کارکرده است. قیمت دستگاه کارکرده سی ان سی  معمولا بین شصت تا هفتاد درصد قیمت دستگاه نو محاسبه میشود. البته مهم است که دستگاه در چه وضعیتی باشد.

پیش از خرید سی ان سی  کارکرده حتما از شرکت فروشنده آن درباره وضعیت مالی دستگاه و خدمات آن استعلام بگیرید.

از یک کارشناس بخواهید که دستگاه را برای شما بررسی کند.این کارشناس میتواند یک تعمیرکار مورد اعتماد یا همکاری باشد که مدتی با این دستگاه کار کرده است.

فکتور قیمت cnc در سی ان سی دست دوم

سایر هزینه ها:

در نظر داشته باشید که در کنار دستگاه شما نیاز به مجموعه ای از ابزارها ،تیغ فرزها و فشنگیهای مختلف دارید.در دکتر سی ان سی ما این خدمت را به شما ارائه می دهیم.

خلاصه اینکه:

با در نظر گرفتن تمام فاکتور هایی که ذکر کردیم و توضیح دادیم،  با توجه به زمینه کاری خود و در نظر گرفتن محیط کاری که میخواهید دستگاه سی ان سی  را در آن قرار دهید ، کار خود را آغاز کنید. میتوانید با انجام تحقیقات کافی در مورد قیمت سی ان سی ، اقدام به خرید دستگاه کنید و در زمینه کاری خود بدرخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *